Det var under en dansk riksdekkende TV-gudstjeneste på DK fra Grundtvigs Kirke i København sist søndag at sogneprest Vibeke Bidstrup kalte Gud for «hun» i sin preken. Det skriver avisen Dagen.
Kristeligt Dagblad kan fortelle at presten etter gudstjenesten ble spurt av DK sin reporter om hvorfor Bidstrup valgte å kalle Gud for «hun». Presten viste da til at hun etter et reatret før jul kjente behov for å begynne å bruke et slikt begrep i sin omtale av Gud.
Hun tror ikke Gud egentlig har et kjønn, men ved å kalle Gud for «han», underbygger man fortellingen om at Gud og det maskuline er forbundet med hverandre, forklarte sognepresten videre.
Bidstrup mener det må være plass til «hun» i Folkekirken.
Reaksjoner
Men København-presten nye praksis med å snakke om Gud som «hun» vekker ingen begeistring hos alle.
Sogneprest Cecile Maria Schackinger i Egebæksvang Sogn sier i et intervju med Kristeligt Dagblad at det ikke er menneskets oppgave å eksperimentere med Guds kjønn.
Gradbøyer Guds ord
– Når Gud beskrives som Fader i Bibelen, handler det om relasjonen i forholdet mellom Gud og mennesker. Man kan ikke bare gradbøye Guds ord eller innsette nye pronomen. Blir Gud til «hen» neste år eller hva, spør presten.